Operativci BIA priveli osobu koja se sumnjiči za odavanje informacija od državnog značaja.
Privedeni se zove Čedo Čolović (57) i penzionisani oficir Vojske Republike Srpske Krajine, a prema zakonima Republike Srbije za špijunažu mu preti od 3 do 15 godina zatvora
OPERATIVCI Bezbednosno-informativne agencije (BIA), beogradskog centra, uhapsili su u petak Čedu Čolovića (57) za koga se osnovano sumnja da je bio špijun jedne hrvatske obaveštajne službe. On je penzionisani oficir Vojske Republike Srpske Krajine i bio je zadužen za bezbednost 75. motorizovane brigade.
Rodom je iz Drniša, ali ima prebivalište u Beogradu i ima dvojno državljanstvo – srpsko i hrvatsko! Kako nezvanično saznajemo, reč je o osobi koja je imala pristup važnim državnim informacijama.
Povodom slučaja hapšenja Čolovića koji se sumnjiči da je je hrvatski špijun, Više javno tužilaštvo oglasilo se saopštenjem u kom je potvrđeno da je uhapšeni radio za hrvatsku obaveštajnu službu, kao i da je imao državljanstvo Srbije i Hrvatske. U saopštenju se dalje navodi da je od 1990. godine živeo i radio u Republici Hrvatskoj, posle čega mu je mesto prebivališta bilo u Republici Srbiji.
Akcija je sprovedena u saradnji Bezbednosno-informativne agencije i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, a osumnjičenom je određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega će biti priveden nadležnom tužiocu na saslušanje.
– Tužilaštvo će u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlašćenjima nastaviti postupanje u pravcu utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja, vodeći računa o zaštiti vitalnih interesa Republike Srbije, a sve u cilju potpunog utvrđenja svih radnji koje čine obeležja ovog krivičnog dela u okviru svojih zakonskih ovlašćenja.
Nakon sprovedene istrage i utvrđenog činjeničnog stanja javnost će o tome biti blagovremeno obaveštena – kaže Više javno tužilaštvo u Beogradu u svom saopštenju.
Kako je preneo hrvatski portal Indeks.hr, uhapšeni hrvatski špijun u Beogradu bavio se oficirima JNA protiv kojih Hrvatska već jeste ili bi tek trebalo da pokrene krivične postupke zbog dela počinjenih tokom rata 1991-1995. godine.
– Srpske službe već neko vreme prate dotičnog i prikupljaju informacije o njemu – kaže izvor za hrvatski portal. – Poznato je gde se tačno nalazio, u kojim mestima uz granicu, sa svojim kolegama s hrvatske strane i sa kime je sve bio u kontaktu.
Na teret mu se stavlja krivično delo – špijunaža.
U Ministarstvu spoljnih poslova u Zagrebu su za „Novosti“ rekli da „nemaju nikakvu zvaničnu informaciju, pa ne mogu ni potvrditi ni demantovati da je u Beogradu uhapšen čovek koji se sumnjiči da je hrvatski špijun“. Hrvatske diplomate grozničavo su pokušavale da prikupe neke podatke, ali to im nije uspevalo.
– Ne isključujemo mogućnost ni da se radi o nekoj predstavi, ali zasada ne možemo ni to da tvrdimo – rečeno je našem listu, uz napomenu da će se zvaničnim kanalima od srpskih vlasti tražiti podaci i detalji o celom slučaju.
Prema nezvaničnim saznanjima, osoba za koju se sumnja da je reč o hrvatskom špijunu, duže je vreme praćena. Dokumentovani su svi njeni kontakti sa osobama iz Vojske Srbije, policije, drugih državnih organa, ali i hrvatskim obaveštajcima.
Ovaj hrvatski špijun je, navodno, prikupljao podatke o bezbednosnim strukturama Srbije, ali i o planovima namenske industrije, kao i oko ugovora o izvozu naoružanja u inostranstvo…
Svi hrvatski mediji i portali kao glavnu vest preneli su informaciju o hapšenju osobe osumnjičene za špijunažu u korist Hrvatske. Pojedini zagrebački internet-portali pitali su se da li je radio za Sigurnosno-obaveštajnu agenciju ili Vojnu sigurnosno-obaveštajnu agenciju. Oni čak dovode u pitanje istinitost informacije, da je reč o hvatanju hrvatskog špijuna. Inače, ranije tokom popodneva pojavile su se različite informacije o osobi koja je privedena. Jedna verzija je glasila da je reč o ženi sa inicijalima B. M.
PRED SUDOM
Više od decenije traje i postupak protiv Momčila Perišića, bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije. On je u vreme pokretanja „špijunske afere“ bio potpredsednik Vlade Srbije. Uhapšen je 14. marta 2002. godine u motelu „Šarić“ na Ibarskoj magistrali, dok je bio u društvu sa Džonom Nejborom, službenikom američke ambasade. Navodno, uhvaćen je u trenutku dok je Nejboru predavao strogo poverljiva dokumenta koja su se odnosila na učešće pripadnika VJ u ratnim operacijama na prostoru bivše SFRJ. Pojedini mediji objavili su i da je u momentu hapšenja od Nejbora uzimao kovertu.
(Novosti)